Zastosowania Linuksa

Czyli co, kiedy i jak stosować…

Linux jest jeden ale… Linuksa spotykamy w bardzo wielu sytuacjach. Raz jest to stacja robocza, innym razem serwer internetowy a jeszcze innym prosty firewall. Krótki przewodnik, który widzisz poniżej ma na celu maksymalnie ułatwić Ci wybór oprogramowania, abyś miał czas na rzeczy o wiele przyjemniejsze…

Stacja robocza

Linux w roli stacji roboczej to coraz powszechniejszy widok. Przeważnie pracuje na nim jedna osoba, rzadko więcej. Preferowane jest środowisko graficzne (ze względu na wygodę).

Najlepiej wykorzystać tutaj którąś z popularnych dystrybucji. W przypadku użytkowników mało wymagających lub początkujących można polecić dystrybucje Mandrake lub RedHat. Posiadają one programy wspomagające detekcje sprzętu jak również zarządzanie całym systemem. Dla użytkowników bardziej wymagających ale również lepiej znających Linuksa można polecić Slackware, PLD czy Debiana. Dystrybucje te dają większe możliwości w dostosowaniu do własnych potrzeb ale wymagają większej wiedzy, gdyż nie posiadają zbyt wielu usprawnień.

Serwer internetowy

Powszechnie wykorzystuje się Linuksa jako serwer internetowy. Serwery takie serwują strony WWW, odpowiadają na zapytania DNS, pozwalają dzięki serwerom ftp rozpowszechniać programy czy też odpowiadają za komunikację przy pomocy poczty elektronicznej. Do tego zadania wystarczą typowe dystrybucje. Każda z nich zawiera potrzebne oprogramowanie.

Router, firewall i maskarada

Innym zastosowaniem Linuksa są komputery będące jednocześnie routerem, firewallem i maskaradą. Mówiąc krótko komputer taki udostępnia internet sieci wewnętrznej dzięki maskaradzie (czyli ukryciu pod jednym IP całej sieci), chroni ją przed niepowołanymi działaniami (firewall) i rozdziela ruch do i z sieci wewnętrznej w zależności od potrzeb (router). Co ciekawe zadania te można powierzyć również jakiejś minidystrybucji jednodyskietkowej.

Klastry obliczeniowe

Linuksa można użyć do połączenia mocy obliczeniowej pojedynczych komputerów w "jeden większy komputer". W takim przypadku odpowiednio napisane oprogramowanie może działać na takim klastrze i wykonywać obliczenia (np. symulacje zachowania cząstek chemicznych czy łamanie szyfrów) znacznie szybciej i łatwiej niż na grupie pojedynczych komputerów.

Serwery wspomagające administrację sieciami Linuksowymi

Zarządzanie siecią kilkunastu, kilkudziesięciu komputerów z zainstalowanym Linuksem mogą ułatwić programy pozwalające współdzielić przestrzeń dyskową (np. na katalogi domowe czy z oprogramowaniem) i przestrzeń użytkowników i haseł, czy innych plików. Czyni się to aby uzyskać przezroczyste dla użytkownika środowisko (przy którym komputerze się nie usiądzie tam zawsze ma swoje ustawienia). Administrację stanowiskami mogą także ułatwić serwery czcionek i oprogramowania, silne maszyny będące klientami Xów, czy DHCP. W krańcowych przypadkach możemy uzyskać sieć z serwerami i bezdyskowymi terminalami.

Serwery wspomagające administrację sieciami Windowsowymi

Linux doskonale adaptuje się także w sieciach Windowsowych. Dzięki Sambie może on być serwerem plików, wydruków, czasu, WINS czy kontrolerem domeny dla windosowych stacji roboczych. Można także pod Linuksem montować katalogi windowsowe co umożliwia łatwe wykonanie kopii bezpieczeństwa istotnych plików czy kontrolę antywirusową.

Callback serwer i serwer dialup

Linux posiada także oprogramowania pozwalające umożliwienie użytkownikowi wdzwaniającemu się przez modem udostępnienie sieci internet/intranet. Można także przy okazji zmusić go aby pracował jako callback (oddzwaniał). Wykorzystuje się to często w większych firmach pragnących umożliwić pracownikom dostęp do firmowej sieci także w domu.

Stacje bezdyskowe

Stacje bezdyskowe są pomysłem pozwalającym wykorzystać naprawdę już leciwe komputery. W takim przypadku komputer taki jest po prostu terminalem, czyli stanowiskiem które umożliwia prace na innym komputerze, a całe używane oprogramowanie znajduje się na innym komputerze tzw. serwerze aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *