Systemy plików w Linkusie – krótki przewodnik

System plików to, ogólnie mówiąc, sposób w jaki system zarządza plikami i je przechowuje na dysku (lub innym nośniku danych). Linux jest systemem bardzo uniwersalnym i modularnym. Widać to także w dziedzinie systemów plików, obsługuje ich wiele, swoje własne (np. ext2, ext3 ), uniwersalne (np. ReserFS) czy innych systemów operacyjnych (np. fat32 MS Winodws).

Najpopularniejszym systemem plików ale odchodzącym już w przeszłości jest ext2, Ostatnio dużą popularnością cieszą się systemy plików z księgowaniem (ext3, ReiserFS, JFS, XFS i inne).

Ext2 ma dość zaawansowane zarządzanie plikami: uwzględnia fizyczną budowę dysku, stosuje odmienne zasady dla dużych i małych plików oraz minimalizuje defragmentację dysku.

Ext3 to następca ext2. Jego podstawową cechą jest pełna zgodność ze swoim poprzednikiem, taka iż można go zamontować jako ext2. Dodatkowym plusem takiego rozwoju jest fakt, że można go wyjątkowo bezboleśnie instalować nawet na zamontowanej partycji ext2. Pamiętaj iż ten system może działać w 3 trybach.

ReiserFS (nazwa pochodzi on nazwiska autora Hansa Reisera) jest jednym z najpopularniejszych systemów plików. Jego mocną stroną jest bardzo wydajna obsługa małych plików (jest od 8 do 15 razy szybszy niż ext2 gdy ma pracować z plikami mniejszymi niż 4 kb). Potrafi także zaoszczędzić do 6% więcej miejsca na dysku dzięki kompresji, należy jednak pamiętać iż powoduje to opóźnienia podczas dekompresji. Można tą domyślną kompresje wyłączyć co powinno przyspieszyć system, oczywiście kosztem zachowywania miejsca na dysku. Nie jest on jednak bez wad, kiepsko radzi sobie z NFSem (Network File System).
Strona domowa projektu to: http://www.namesys.com/

XFS to system, który powstał w firmie Silicon Graphics we wczesnych latach 90 jako odpowiedź na problemy z ich dotychczasowym EFS. XFS jest 64 bitowym systemem plików co jest dość niespotykane w środowisku linuksowym, doskonale się sprawdza w pracy z dużymi plikami (co jest dość charakterystyczne dla produktów SG). Domyślnie włączona jest obsługa ACLi (Access Contorl List) czyli list kontroli dostępu do plików. Minusem XFS jest fakt iż należy go instalować z cvs, gdyż wersja dostępna w postaci pakietów źródłowych jest dość stara.

JFS jest własnym produktem IBM w dziedzinie systemów plików. Więcej informacji możesz znaleźć na stornie IBM poświęconej JFS http://oss.software.ibm.com/developerworks/opensource/jfs/index.html.

Systemy plików w Internecie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *