Wykorzystanie tar-a do tworzenia całościowego archiwum
Wykorzystanie tara jest najprostszym sposobem tworzenia backupów, pakujemy do archiwum cały system (z wyjątkiem kilku katalogów), który w chwili kryzysowej po prostu odtwarzamy z backupu na nowy dysk. Podstawowa komenda do tworzenia archiwum będzie wyglądała następująco:
tar -jcf backup_calosc.tar.bz / --exclude /proc
gdzie przełączniki -jcf tworzą nowe archiwum w pliku backup_calosc.tar.bz spakowane przy pomocy bzip2 (dzięki przełącznikowi -j, gdybyśmy chcieli użyć gzipa to przełącznik byłby -z). Opcja –exclude wyłącza określony katalog lub plik z archiwum.
Powstaje pytanie których plików i katalogów nie archiwizować przy kopii całościowej systemu. Otóż należy wystrzegać się archiwizowania:
- katalogu /proc, gdyż jego elementy są tworzone dynamicznie podczas pracy systemu i odzwierciedlają czynności wykonywane przez jądro systemu,
- katalogów zdalnych podczepionych do systemu,
- katalogów urządzeń podczepionych do systemu (CD-ROM, dyskietka itp.),
- katalogu kopii zapasowych, w końcu gdzieś to archiwum tworzymy.
Powstałe kopie systemów powinny być trzymane na specjalnym serwerze backupów aby wystarczyło włożyć do niego dysk, rozpakować na niego archiwum i przełożyć do nowego komputera.
Przykładowa komenda archiwizująca cały system:
tar -jcf `date +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz / --exclude /proc
Kopie poszczególnych plików i katalogów
Nie wszystkie rzeczy w systemie zmieniają się bardzo często, nie ma więc sensu po każdej zmianie robić kopii całego systemu. Wystarczy robić kopie zmienianych plików i katalogów, ewentualnie całej grupy plików i katalogów (np.: tyczących użytkowników). Możemy tutaj po nazwie archiwum podać cały zestaw plików do archiwizacji ale możemy również stworzyć plik ze spisem rzeczy do archiwizacji i wskazać go parametrem -T albo jego dłuższą wersją –files-from
Kopie informacji tyczących użytkowników, czyli hasła i ustawienia kont, katalogi domowe oraz pocztę możemy zarchiwizować przy pomocy polecenia:
tar -jcf `date +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz /etc/passwd /etc/shadow /home /var/spool/mail
Albo przy pomocy pliku z spisem (np.: o nazwie user.txt umieszczonego w katalogu /etc/backup):
/etc/passwd /etc/shadow /home /var/spool/mail
I komendy:
tar -jcf `date +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz -T /etc/backup/user.txt