Zarządzanie pakietami binarnymi
Pakiet binarny instalujemy komendą apt-get install nazwa_pakietu. Usuwamy go przy pomocy komendy (pozostają jednak pliki konfiguracyjne) apt-get remove nazwa_pakietu. Pakiet kompletnie usuwamy komendą apt-get remove –purge nazwa_pakietu.
Instalowanie pakietów źródłowych
Pakiet źródłowym możemy pobrać komendą apt-get source nazwa-pakietu
Możemy go od razu przekompilować i stworzyć pakiet deb: apt-get source -b nazwa-pakietu lub później to zrobić. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, wtedy pobieramy pakiet źródłowy a w wolnej chwili wydajemy polecenie w katalogu utworzonym po ściągnięciu pakietu: dpkg-buildpackage -rfakeroot -uc -b
Pliki nagłówkowe potrzebne do skompilowania możemy pobrać następująco: apt-get build-dep gmc
Wykorzystanie programu dpkg
dpkg jest najbardziej nisko poziomowo działającym programem do zarządzania pakietami w dystrybucji Debian. Praktycznie wykorzystuje się trzy warianty tego polecenia.
Pierwszy ma na celu sprawdzenie jakie oprogramowanie jest zainstalowane: dpkg -l nazwa_pakietu Wyświetli to nam informacje czy pakiet jest zainstalowany (a jeżeli tak to czy z błędami).
Kolejna wersja tego polecenia to: dpkg -L nazwa_pakietu Spowoduje to wylistowanie plików wchodzących w skład danego pakietu.
Ostatnia bardzo przydatna wersja to: dpkg -S nazwa_pliku Spowoduje to wyszukanie nazwy pakietu zawierającego dany plik.
Więcej o tym poleceniu możesz się dowiedzieć z strony pomocy systemowej (man dpkg) lub z dokumentu wprowadzającego w zarządzanie pakietami debianowymi na stronie dystrybucji.
Sprawdzenie spójności informacji o pakietach
Polecenie apt-cache ma opcję stats dzięki której możemy zobaczyć statystyki dotyczące bazy danych o pakietach. Jeżeli pole missing jest różne od zera należy ponownie sprawdzić listę serwerów z oprogramowaniem i wykonać aktualizację informacji o nich przy pomocy polecenia apt-get update
W Internecie:
- http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/index.pl.html APT HOWTO, ebook dotyczący APT czyli jednego z podstawowych narzędzi Debiana do zarządzania pakietami
- http://packages.debian.org Strona poświęcona pakietom Debiana. Wyszukiwarka pakietów. Informacje o zależnościach. Pobieranie pakietów.