Przegląd oprogramowania dla stacji roboczych

Czy Linuksa da się używać jako stacji roboczej?

Środowiska graficzne

Ogólnie środowiska graficzne można podzielić na dwie grupy: środowiska graficzne w których wszystko można wykonać przy pomocy myszki (należą do niej Gnome oraz KDE) oraz proste menedżery okien (WindowMaker, xfce, BlackBox, twm, ctwm, sawmill, wm2, vtwm, qvwm, olwm, icewm, gwm, lwm, wmaker, afterstep, enlightenment, flwm i pewnie dużo więcej) które wyświetlają okna i panele programów. Należy jednak pamiętać iż KDE i GNOME potrzebują mocnego sprzętu (bardzo obciążają komputer) natomiast proste menedżery jak WindomMaker są znacznie mniej wymagające, dzięki czemu mogą pracować na starszych i słabszych maszynach.

Pakiety biurowe

Do tej pory najpopularniejszym pakietem biurowym był StarOffice 5.2 pl. Jednak ponieważ kolejna odsłona tego pakietu (StarOffice 6.0) jest już płatna jego rolę przejmuje OpenOffice. (dostępny także w wersji dla Windowsa) Strona domowa OpenOffice to http://openoffice.org. Polska strona projektu to: http://openoffice.org.pl. Znajdziesz tutaj polski mirror z oprogramowaniem. W środowisku KDE istnieje również pakiet Koffice. Użytkownicy GNOME, nie mający pełnego pakietu biurowego dla swego deskopu, chwalą sobie pracę w dwóch programach: AbiWord (edytor tekstu) oraz Gnumeric (arkusz kalkulacyjny).

Programy pocztowe

Dla środowisk graficznych mamy: Balsa, Netscape Comunicator, Kmail (KDE) oraz Evolution (Gnome). Dla konsoli to: Pine (prosty, ale wygodny program, posiada wsparcie dla pgp), Mutt (zaawansowany klient pocztowy, posiada m.in. wątkowanie i wsparcie dla pgp), mail (obsługiwany z linii poleceń, niezastąpiony w skryptach).

Programy do newsów

W środowisku graficznym mamy Pan (dla Gnome) oraz KNode (KDE). W świecie konsoli potęgą jest Slrn. Jeżeli jesteś użytkownikiem modemu to w połączeniu z slrnpull-em jest nie do pobicia. Ciekawym projektem jest Slrn-pl, ma on dwa cele: spolszczenie całości oraz maksymalne uproszczenia obsługi (wersja ta zawiera wiele patchy zebranych z różnych źródeł).

Edytory stron WWW

Proste strony internetowe możesz robić w zwykłych edytorach tekstowych. Większość z nich (o ile nie wszystkie) ma proste wsparcie do tworzenia stron www. Jednak jeżeli masz duże wymagania czy jesteś przyzwyczajony do profesjonalnych edytorów www to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, takie narzędzia także istnieją w Linuksie. Muszę tu od razu stwierdzić iż linuksowe edytory ustępują komercyjnym edytorom z środowiska Windowsowego natomiast kolejną dobrą wiadomością jest to iż można w nich już w miarę wygodnie pracować. Podstawowe edytory www to Bluefish, Quanta+, Screem.

Programy graficzne

Perełką oprogramowania linuksowego jest GIMP, doskonały program do grafiki rastrowej. Jest on rozwijany przez ochotników z Internetu i nadaje się do całkiem poważnych prac. Program można znaleźć na http://www.gimp.org a tutaj mały wstęp do pracy z gimp’em w języku ojczystym http://www.gimp.signs.pl/ Dobrym programem jest POVRay, który jest najlepszym programem linuksowym do tworzenia modeli scen trójwymiarowych (ale nie jest on tylko linuksowy). Nieoficalną, polską stroną o POVRay-u jest http://reaver.rockmetal.pl/index.html. Kilka obrazków zrobionych tym narzędziem prezentowanych jest także na stronie http://manta.univ.gda.pl/~warf/galeria/. Polską stroną opisującą ten program jest http://druid.if.uj.edu.pl/~amoeba/

Programy do skanowania i OCR

Podstawowym programem do skanowania jest SANE, natomiast program do OCR to Kooke (wchodzi w niektórych dystrybucjach w skład pakietów KDE), bazuje on na innym, świetnym programie do tego, czyli GOCR.

Mp3, Divx

Odtwarzaczy mp3 w Linuksie jest dużo, najpopularniejsze to Xmms (bardzo podobny do winampa) oraz mpg123 (dla konsoli), mp3blaster, avifile. Do odtwarzania filmów polecam Xine oraz Mplayer.

Słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie

Ciekawym projektem jest słownik o nazwie sap. Jest on konsolowym słwnikiem angielsko – polskim i polsko-angielskim obsługiwanym z linii poleceń.

Flesh i Linux

Linuksowego flasha znajdziesz na stronie Macromedii. Niestety jest to tylko program do wyświetlania animacji.

Komunikatory internetowe dla Linuksa

Jest kilka klonów gadu-gadu dostępnych dla Linuksa. Pierwszy nazywa się ekg i jest do pobrania ze strony http://dev.null.pl/ekg. Drugi to Kadu, wykorzystuje bibliotekę qt3 więc jak łatwo się domyśleć przeznaczony jest dla środowiska KDE3. Znajdziesz go na stronie: http://cpi.pl/Kadu. Kolejny to Gaim. Znajdziesz go na stronie http://gaim.sourceforge.net/. Ostatni to Gnu gadu. Osiągalny na stronie: http://gadu.gnu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *