Postfix – intrefejsy WWW wspomagające zarządzanie

Postfix i bazy danych

Autor artykułu nie testował tych rozwiązań (chyba że jest to jasno określone) ale oceniając rozwiązania bazował na własnych doświadczeniach w budowaniu takich rozwiązań oraz na dokumentacji dostępnej na stronach projektów oraz wersjach demonstracyjnych udostępnionych przez ich twórców.

Replex

Program przeznaczony bardziej dla administratorów serwerów niż ich klientów. Nie umożliwia określenia kto jakimi domenami zarządza itp. Wymaga instalacji modułu pam_mysql co oznacza iż autoryzacja użytkowników wszystkich systemów odbywa się przez bazę danych. W przypadku jej awarii niemożliwa jest zdalna ingerencja administratora serwera (po prostu nie będzie mógł się zautoryzować).

Strona domowa projektu: http://replex.org/ . Wersja demonstracyjna: http://replex.org/demo.php

Jegue

Projekt bez strony domowej oraz dokumentacji w języku angielskim. Wraz z pakietem instalacyjnym dostarczane są binarki, które muszą dostać uprawnienia root’a by poprawnie działać. Bałem się instalować…

Strona domowa projektu: http://sourceforge.net/docman/?group_id=115236 .

Webpostman

Interfejs w początkowej fazie projektowania (wersja 0.4). Pozwala na dodawanie, kasowanie domen oraz kont. Nie uwzględnia poziomów administratorów, czyli uprawnień poszczególnych osób do zarządzania określonymi domenami. Wynika stąd iż przeznaczony jest bardziej dla administratorów serwerów niż klientów.

Strona domowa projektu: http://sourceforge.net/projects/webpostman/ .

mypfxadmin

Opis w przygotowaniu…

Strona domowa projektu: http://sourceforge.net/projects/mypfxadmin/.

vipmin

System przeznaczony na serwery providerskie. Mechanizm zawiera 3 poziomy użytkowników: administrator, domain manager i zwykły użytkownik. Możliwość integrracji z Spamassasiinem , ustawiania vacation (wiadomości typu: jestem na urlopie). Wadą rozwiązania jest brak połączenia z innymi usługami typu ftp, WWW, DNS do których trzeba stosować osobne rozwiązania.

Strona domowa projektu: http://vipmin.sourceforge.net/ .

PHPMyWebHosting

Kolejny system dla serwerów dostawców usług internetowych. Doskonała dokumentacja pozwala krok po kroku zainstalować rozwiązanie.

Strona domowa projektu: http://www.ladse.de/index.php/Main_Page .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *