Gaim – komunikator internetowy

Gaim to prawdziwy kombajn wśród komunikatorów internetowych. Jest wieloplatformowy, pozwala na prowadzenie rozmów w zagranicznych sieciach, obsługuje takie protokoły jak: TOC i OSCAR (więc i ICQ) AIM, posiada pluginy do Gadu-Gadu, IRC, Jabber (XMPP), MSN Messenger, Internet Relay Chat, SILC, Napster, Novell Groupwise, starego ICQ, Yahoo!, OpenNAP Messenger and Zephyr protocols.

Jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na bazie GNU GPL, obecnie jego najnowsza wersja nosi numer 1.5.0 (sierpień 2005).

Do komunikacji z protokołami wykorzystuje własne wtyczki, a nie opiera się na rozwiązaniach dostarczanych przez serwer (jak to jest w przypadku np. Jabbera). Napisany przez Marka Spencera dla systemów uniksowych, obecnie dostępny jest także w Windowsie, Linuksie, MacOS, SkyOS i Qtopi (dla urządzeń PDA).

Potrafi łączyć wiele sieci jednocześnie (możemy np. rozmawiać poprzez Gadu-Gadu i w tym samym momencie, przebywać na kanale IRC, musimy jedynie posiadać własny login), można definiować listę skrótów programu, posiada emotikony wzbogacające okienko rozmowy, umożliwia połączenia głosowe.

Pluginy rozszerzają jego możliwości o np.: historię rozmowy czy sterowanie XMMS’em. W najnowszysch wersjach twórcy dążą do oddzelenie wersji komunikacyjnej od interfejsu co pozwoli innym programistom napisać dowolnego innego klienta – eksperymentalnym przykładem jest klient Adium.

Jest on obecnie jednym z lepszych multikomunikatorów na platformę linuksową. Nie jest bez wad ale dzięki rozwijaniu w bardzo szybkim tempie (statystyczna aktywność w serwisie SourceForge wynosi 99.993% co plasuje go w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych projektów) istnieje szansa że niebawem będzie najlepszy.

W Internecie:

http://gaim.sourceforge.net/

http://www.wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *