Wersje Debiana

Debian ma trzy podstawowe wersje dystrybucji: stable (stabilna), testing (testowa) oraz unstable (niestabilna). Czasem można też spotkać wersje frozen (zamrożoną). Każda z nich różni się pod względem bezpieczeństwa, stabilności oraz aktualności pakietów.

Najbardziej bezawaryjną i bezpieczną wersją jest stable. Zostają do niej włączone pakiety, co do których nie ma obiekcji, iż są niestabilne czy zawierają błędy narażające system na włamanie. Niestety, dzieje się to kosztem aktualności pakietów. Wersja ta jest przeznaczona dla serwerów, którymi rzadko się zajmujemy a nie chcemy mieć z nimi problemów.

Wersja testing zawiera oprogramowanie mające wejść do wersji stable. Jest ono częściowo przetestowane i nie powinno być z nim problemów. Jest tutaj aktualne oprogramowanie ale nie zawsze w najnowszej wersji. Wymaga ona większej aktywności administratora.

Wszelkie nowinki i ciekawe oprogramowanie wchodzi do wersji unstable. Znajdziemy tutaj także wiele programów które są ciekawe ale nie do końca przetestowane albo będące w fazie rozwojowej. Może się także zdarzyć iż programy nie działają albo działają błędnie. Wymaga więc ona dużej uwagi administratora.

Czasem spotkać można wersje frozen (zamrożoną). Jej nazwa dobrze oddaje charakter. Otóż jest to wersja testing, która ma przejść w wersję stable. Zamrożenie dystrybucji oznacza iż trwają końcowe prace nad jej złożeniem i jedynie poważne błędy bezpieczeństwa są poprawiane. Dystrybucja zostaje zamrożona na jakieś 1 -2 miesiące po czym staje się wersją stabilną.

Wydania stabilne pojawiają się co około półtora roku. Płyty z wersją testową dystrybucji są tworzone raz na tydzień. Nie ma natomiast oficjalnych wydań obrazów płyt dla wersji unstable.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *