Squirrelmail czyli poczta przez WWW

Squirrelmail to jeden z wyjątkowo dobrych interface’ów WWW do przeglądania poczy. W artykule tym dowiesz się jak go instalować, konfigurować i jakie ciekawe wtyczki możesz doinstalować do niego.

Instalacja

Program dostępny jest w pakietach ale chyba raczej lepiej go ściągnąć ze strony domowej projektu i samodzielnie zainstalować. Wersje dystrybucyjne mogą zawierać błędy (w jednej z wersji dystrybucji Mandrake program z pakietów odmawiał współpracy z serwerem IMAP przez co nie dało się go w ogóle używać). Po ściągnięciu programu rozpakowujemy go do osobnego katalogu. Należy użytkownikowi, na prawach których działa serwer WWW umożliwić zapis do katalogu data. Na tym instalacja się kończy.

Konfiguracja

Konfigurację programu przeprowadzamy wykonując skrypt config.pl umieszczony w głównym katalogu. W nim podajemy dane dotyczące serwera, jak również wtyczek (pluginów).

Wtyczki

Wtyczki to rozszerzenia programu pozwalające na dodanie do niego nowych funkcji. Wtyczki instaluje się w katalogu /plugins po prostu je tam rozpakowując. Następnie czytamy pliki READMI i INSTALL (część wtyczek wymaga specjalnych procedur instalacji). Wtyczki aktywujemy wykonując skrypt ./configure.pl, dalej wybieramy opcje 8 (plugins) i wskazujemy numer wtyczki do aktywacji (lub deaktywacji).

Przegląd przydatnych wtyczek

vacation

Program vacation umożliwia wysyłanie informacji typu: "Jestem na wakacjach, przeczytam twoją pocztę w następnym tygodniu". Sama wtyczka jest prosta w instalacji może natomiast wymagać drobnej modyfikacji, otóż niepotrzebnie zgłasza się tam pewien błąd w PHP, wystarczy go wygasić znakiem @ i po problemie. Dla nie znających tego świetnego języka podaje przepis: linijkę w pliku vacation.php:

if (!preg_match("/^#/", $a_pref)) {

Zamienić na:

if (!@preg_match("/^#/", $a_pref)) {

change_passwd

Wtyczka umożliwia zmianę hasła przez stronę WWW. Zalogowany użytkownik podaje stare hasło, następnie dwukrotnie nowe (aby nie popełnił błędu podczas wpisywania) i hasło zostaje zmienione. Dołączony program można próbować wykorzystać w swoich potrzebach.

spamassassin

Wtyczka umożliwia zarządzanie osobistymi plikami dla programu Spamassassin (filtra szukającego spamu). Należy jednak zmodyfikować pliki .procmailrc użytkowników (czyli .procmailrc znajdujące się w ich katalogach domowych) dodając poniższą linijkę:

INCLUDERC=/var/www/html/poczta2/data/_login_-spamrc

Gdzie _login_ zastępujemy loginem użytkownika.

Pozwoli to na łatwe włączanie i wyłączanie filtru oraz proste modyfikacje pliku ustawień spamassassina.

Squrrelmail w Internecie

 

http://www.squirrelmail.org/ – strona domowa projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *